Scenariusz lekcji

Cele lekcji:

bullet

Umiejętność skutecznego i sprawnego tworzenia wykresów różnych funkcji trygonometrycznych.

bullet

Umiejętność efektywnego posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym przy tworzeniu wykresów funkcji trygonometrycznych.

bullet

Uświadomienie zalet arkusza kalkulacyjnego jako uniwersalnego narzędzia programowego, 
szeroko stosowanego w życiu codziennym.

bullet

Utrwalenie wiadomości z matematyki dotyczących zasad przekształcania wykresów funkcji.

Metody:         Elementy wykładu, prezentacja, ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:  Pracownia informatyczna połączona z Internetem, prezentacja komputerowa, plansza
z algorytmem, karty ćwiczeń.

Czas:                                     90 minut

Przebieg lekcji:

LP. Tematyka Wprowadzone pojęcia Kształtowane umiejętności
1 Sprawy organizacyjne - -
2

Zasady przekształcania wykresów funkcji -przypomnienie wiadomości
z klasy pierwszej.

Przekształcenia wykresów funkcji z wykorzystaniem:

·         Translacji o  wektor

·         Symetrii osiowej

·         Symetrii środkowej

·         Wartości bezwzględnej

 

Znajomość definicji podstawowych przekształceń geometrycznych.

Znajomość wzorów określających przekształcenia geometryczne.

Umiejętność odczytywania
z wykresu rodzaju przekształcenia.

Znajomość definicji funkcji trygonometrycznych dowolnego kąta.

3 Korzystanie z arkusza kalkulacyjnego EXCEL – tworzenie tabel.

 

·         Formuły obliczeniowe w arkuszu kalkulacyjnym. Budowanie formuł obliczeniowych wykorzystujących:

-         Definicje funkcji trygonometrycznych dowolnego kąta.

-        Miarę łukową kąta.

Znajomość podstawowych związków między funkcjami trygonometrycznymi tego samego kąta.

Znajomość miary łukowej kąta. Umiejętność zamiany miary łukowej na stopnie i odwrotnie.

Posługiwanie się arkuszem w celu utworzenia tabel wartości funkcji trygonometrycznych niezbędnych do sporządzenia wykresu tych funkcji.

Umiejętność doboru odpowiedniego wykresu dla prezentowanego zagadnienia.

4 Korzystanie z arkusza kalkulacyjnego EXCEL – tworzenie wykresów.

·         Wykresy w arkuszu kalkulacyjnym.

·         Rodzaje wykresów.

·         Formatowanie wykresów.

 

Umiejętność utworzenia wykresu w arkuszu kalkulacyjnym.

Umiejętność sformatowania wykresu.

Umiejętność odczytywania
z wykresu rodzaju przekształcenia.

 

5 Porównanie metody ręcznego tworzenia wykresu funkcji -omówienie schematu algorytmu na przykładzie konkretnej funkcji-
z metodą wykorzystującą arkusz kalkulacyjny.

·         Algorytm

·         Zapis algorytmu.

 

Umiejętność zapisania wzoru podanej funkcji.

Umiejętność prawidłowego korzystania z algorytmu w celu utworzenia wykresu. Tworzenie wykresu przy pomocy komputera z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.

Umiejętność formułowania wniosków i spostrzeżeń.

 

6 Samodzielne ćwiczenia
w przekształcaniu wykresów funkcji trygonometrycznych w arkuszu kalkulacyjnym.
- -
7 Podsumowanie otrzymanych rozwiązań i sformułowanie wniosków - -

Początek strony